Głowa państwa zaznacza, że nie chce eskalować napięć w rządzie. Jednak - jak dodaje - zmiany są niewykluczone. Jesteśmy między wyborami, to moment na korekty - dodaje Bronisław Komorowski.

Reklama

Prezydent przedstawi kompromis w sprawie reorganizacji małych sądów. Propozycja Komorowskiego zakłada wprowadzenie obiektywnych kryteriów dotyczących tworzenia lub likwidowania sądów rejonowych bez ograniczenia uprawnień ministra. Jakie to będą kryteria? Na przykład ustalanie odrębności sądu w zależności od liczby mieszkańców i ilości rozpatrywanych spraw - zaznacza prezydent. Zapowiada również, że jeśli trafi do niego ustawa nadająca związkom partnerskim odrębne uprawnienia, to skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Bronisław Komorowski deklaruje, że podpisze projekt uchwalonej niedawno w Sejmie pierwszej transzy deregulacji. Przegłosowana propozycja znosi ograniczenia w wykonywaniu 50 zawodów. Zdaniem prezydenta, ważniejsze od przywilejów korporacji zawodowych jest zwiększenie możliwości młodych ludzi na rynku pracy.

Głowa państwa uważa, że w sprawie memorandum gazowego Polska "dała się medialnie rozegrać" Rosji. W ocenie Bronisława Komorowskiego, główną przyczyną zamieszania jest brak komunikacji między resortami. Prezydent broni również zdymisjonowanego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Nie chcę wzmacniać klimatu łatwych oskarżeń wobec ministra, który na to nie zasłużył - mówi Bronisław Komorowski.