Likwidacja 79 małych sądów była niepotrzebną awanturą. Tak szef Klubu PSL Jan Bury podsumował wysiłek reformatorski byłego ministra sprawiedliwości. Głosami opozycji i PSL Sejm uchwalił obywatelski projekt ustawy o okręgach sądów powszechnych, który likwiduje reorganizację sądów wprowadzoną od początku roku przez Jarosława Gowina. Jan Bury podkreślił, że reforma sądów jest potrzebna, ale powinna zacząć się od wielkich sądów, przewlekłości w dużych procesach i zmiany procedur.

Reklama

Jan Bury zapowiedział, że PSL w najbliższych dniach zaapeluje do senatorów i prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie zwlekali i poparli dobrą, obywatelską, polską ustawę. Zdaniem szefa klubu PSL, większość rozsądnych i mądrych prezesów sądów rejonowych zapewne zachowała stare szyldy i emblematy, stąd kosztów kolejnej reorganizacji nie będzie. Według szefa klubu PSL, koalicja ma się dobrze, bo mimo różnic w kwestii sądów, wzajemne poszanowanie przez cały czas było.

Jan Bury podziękował Komitetowi Inicjatywy Obywatelskiej, samorządowcom i posłom zaangażowanym w sprawę uchwalonej dzisiaj ustawy. Podkreślił, że w Polsce powiatowej żyją sympatycy wszystkich partii. Zadeklarował poparcie PSL dla nowego ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego w reformowaniu sądownictwa.