Oświadczenie w sprawie dzisiejszego głosowania w Sejmie wydali wspólnie przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Piotr Kadlcik oraz Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Ich zdaniem, delegalizacja uboju godzi w prawa mniejszości żydowskiej i muzułmańskiej. W opinii sygnatariuszy, wśród posłów zwyciężył pogląd o okrutności uboju rytualnego dla zwierząt.

Reklama

Pogląd ten zyskał na popularności w Europie w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to pod wpływem hitlerowskiej propagandy zakaz uboju wprowadziły Norwegia i Szwecja - piszą autorzy oświadczenia i podkreślają, że Polska będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym obowiązuje taki zakaz, nie będący pozostałością po czasach hitlerowskich.

Zdaniem sygnatariuszy, polscy żydzi i muzułmanie będą teraz musieli albo kupować droższe mięso z importu, albo przejść na wegetarianizm. Autorzy oświadczenia wskazują, że w polskim prawie nie zakazano polowań, w których zwierzętom zadaje się cierpienie dla przyjemności. Dlatego, ich zdaniem, decyzja polskiego Sejmu to "złowroga hipokryzja".

Większość, której prawa pozostają nienaruszone, winna jednak mieć świadomość faktu, że gwałcenie praw mniejszości na ogół nie wróży prawom pozostałych nic dobrego. - piszą Piotr Kadlcik i Michael Schudrich.

Równocześnie autorzy listu dziękują posłom, którzy zagłosowali za rządowym projektem, a tym samym - "za zachowaniem swobód religijnych w Rzeczypospolitej".

Reklama