Piotr Ikonowicz to działacz społeczny i polityk o lewicowych poglądach. Był jednym z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej, a w latach 1993-2001 pełnił funkcję posła z ramienia partii SLD.

W ostatnim czasie Ikonowicz zarzucił politykę na rzecz działalności społecznej. Kiedy w 2000 roku blokował eksmisję pary staruszków, został oskarżony przez właściciela mieszkania o pobicie. Sąd skazał go na 6 miesięcy prac społecznych. Ikonowicz nie zgodził się z wyrokiem i nie odbył kary, dlatego prawdopodobnie będzie musiał odsiedzieć swój wyrok w więzieniu:

Przed chwilą otrzymałem wezwanie do stawienia się w areszcie celem odbycia zastępczej kary 90 dni pozbawienia wolności. Chodzi o blokadę eksmisji pary staruszków na ulicy Olimpijskiej w 200 roku kiedy jeszcze byłem posłem. Właściciel kamienicy pan Gajny kłamliwie oskarżył mnie o pobicie go. Sąd przyznał mu racje, chodź poza nim nikt włącznie z policja na rozprawie nie poparł jego wersji wydarzeń. Skazano mnie w 2008 roku na 6 miesięcy ograniczenia wolności (prac społecznie użytecznych),. Ponieważ nie zgadzałem się z wyrokiem, nie wykonałem kary. Teraz za pomaganie ludziom mam iść do więzienia. To jest cena, na której w tym systemie trzeba być przygotowanym kiedy się pomaga słabszym. - napisał brat Magdy Gessler na swoim profilu.