Jacek Protasiewicz mówił w radiowej Jedynce, że główną osią sporu z byłym marszałkiem Sejmu jest kwestia współpracy z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Europoseł chce, by Platforma poparła Dutkiewicza w przyszłorocznych wyborach samorządowych, nie wystawiając własnego kandydata. Przeciwnego zdania jest Grzegorz Schetyna.

Reklama

Jacek Protasiewicz zapewnił, że jego koncepcja ma poparcie Donalda Tuska. Premier mówił o tym w sierpniu na spotkaniu z działaczami dolnośląskimi, a następnie powtórzył publicznie swój apel o porozumienie z samorządowcami bliskimi Platformie - przekonywał europoseł PO. Dodał, że nie chodzi tu tylko o Rafała Dutkiewicza, ale także o prezydentów Poznania, Katowic i Gdyni.

W ocenie Jacka Protasiewicza, dyskusja przed wyborami w dolnośląskiej Platformie nie ma kontekstu ogólnopolskiego. Chociaż mam świadomość, że dla komentatorów z Warszawy ta perspektywa może nieco inaczej wyglądać, jednak spór dotyczy relacji Platformy z samorządowcami skupionymi wokół prezydenta Wrocławia - podkreślił polityk.