Wiceprzewodniczący komisji do spraw służb specjalnych Artur Dębski uważa, że Antoni Macierewicz mógł działać na rzecz obcego wywiadu. Jutro poseł Twojego Ruchu złoży wniosek o powołanie w Sejmie zespołu parlamentarnego do zbadania działań Antoniego Macierewicza w związku z likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych. Według posła Dębskiego podczas procesu weryfikacyjnego oficerów WSI Antoni Macierewicz popełnił przestępstwo.

Reklama

Poseł podkreślił, że nie chodzi o samo rozwiązanie WSI ale o sposób przeprowadzenia tej operacji. Według Artura Dębskiego Komisja Weryfikacyjna nie zakończyła swoich prac, bo końcem miało być sprawozdanie przed komisją do spraw służb i przed Sejmem a to od 2008 roku nie nastąpiło. Poseł Twojego Ruchu uważa, że Antoni Macierewicz mógł działać na rzecz obcego wywiadu - świadomie lub nieświadomie.

Wyjaśnił, że zbadanie tej sprawy poprzez spotkania i rozmowy z różnymi ludźmi zajęło mu półtora roku dlatego dopiero teraz występuje z inicjatywą powołania zespołu parlamentarnego. Jego zdaniem działalność Antoniego Macierewicz oraz jego mocodawców przyczyniła się do tego, że polski wywiad wojskowy został zdradzony przez państwo.

W Moskwie, w akwarium pan Macierewicz powinien mieć swój pomnik wystawiony przez Rosjan - uważa wiceprzewodniczący komisji do spraw służb specjalnych. "Akwarium" to nazwa budynków, gdzie mieści się centrala wywiadu wojskowego ZSRR a następnie Federacji Rosyjskiej. Zespół posła Dębskiego będzie jednym ze 130 zespołów parlamentarnych, które działają w Sejmie tej kadencji.