- Umowa zacznie obowiązywać od nowego roku - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej komandor Janusz Walczak z MON. LOT dostarczy dwie maszyny, które będą czarterowane do końca 2017 roku.

Reklama

Oficjalnie umowa między MON a LOT ma być podpisana do 21 grudnia. Do tego czasu przewoźnik musi jeszcze uzupełnić kilka kwestii w przetargu, między innymi dostarczyć świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego trzeciego stopnia.

- Jest to swego rodzaju certyfikat, który potwierdza zdolność przedsiębiorcy do zapewnienia ochrony informacji niejawnych - tłumaczy komandor Walczak.

Do dyspozycji prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, a także ministrów będą dwa samoloty średniej wielkości, o zasięgu do 3,5 tysiąca kilometrów. Jedna maszyna będzie zabierać na pokład 90 osób.

Samoloty będą pomalowane w narodowe barwy. Będą stacjonować w Warszawie na Lotnisku Chopina i mają być przeznaczone do wyłącznej dyspozycji VIPów.

Do czasu podpisania umowy z LOT inspektorat uzbrojenia resortu obrony nie udziela informacji ani o cenie czarteru, ani o typie maszyn.

Obecnie VIP-y korzystają z dwóch lotowskich embraerów. Umowa wygasa na koniec roku.