Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Prokuratora Generalnego wniosek o uchylenie Sławomirowi Nowakowi immunitetu poselskiego. Chodzi o fałszywe oświadczenie majątkowe.

Reklama

Solidarna Polska uznała dymisję Sławomira Nowaka za swój sukces. Zbigniew Ziobro przypomniał, że to polityk jej partii złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie zegarków ministra. Lider SP ponowił żądanie rozwiązania Sejmu i przedterminowych wyborów. Jego zdaniem, "afera zegarkowa" wymaga zasadniczej zmiany, "by zegarek zaczął odmierzać koniec rządu Donalda Tuska". - Nie mogą nami rządzić ludzie, którzy są uwikłani w nieustanne afery - mówił Ziobro.

Według PiS, premier przyjął dymisję Sławomira Nowaka słusznie, ale też nie miał innego wyjścia. Decyzję premiera na gorąco komentowała w Sejmie posłanka Jadwiga Wiśniewska, przypominając przy okazji wcześniejsze kłopoty Platformy. - Od dłuższego czasu wokół ministra Nowaka były niejasności, więc ta dymisja nie jest zaskoczeniem - mówiła Wiśniewska. Według posłanki PiS, minister Nowak powinien zostać odwołany już wcześniej, a pochwały premiera pod jego adresem mogą świadczyć o tym, że argumenty prokuratury są bardzo mocne.

Prokurator rekonstruuje rząd - tymi słowami lider Twojego Ruchu Janusz Palikot skomentował dymisję Sławomira Nowaka. Klub Twojego Ruchu wystąpi do Najwyższej Izby Kontroli o zbadanie wszystkich przetargów zorganizowanych przez Ministerstwo Transportu - pod rządami Sławomira Nowaka i jego poprzednika Cezarego Grabarczyka. Janusz Palikot twierdzi, że zegarek jest jedynie symbolem nieprawidłowości, do których mogło dojść w ministerstwie.

Przy okazji lider Twojego Ruchu wypomniał politykom PO wybory na Dolnym Śląsku i inne grzechy. Janusz Palikot pytał, czy na przykład w przypadku Jacka Protasiewicza trzeba czekać na decyzje prokuratorów, zanim premier Tusk podejmie zdecydowane działania wobec osób zamieszanych w kupowanie głosów w wyborach w PO na Dolnym Śląsku.

Do nominacji następcy Sławomira Nowaka ministerstwem transportu będzie kierował jego dotychczasowy zastępca, Zbigniew Rynasiewicz. Nie wiadomo kiedy premier ogłosi nazwisko nowego ministra.