Poseł Michał Kabaciński wyjaśnia, że jego uczestnicy nieśli transparent z symbolem swastyki. Jak podkreśla, propagowania faszyzmu w Polsce zakazuje artykuł 256 kodeksu karnego. - Dlatego ważne jest, aby w takich sytuacjach reagować, stąd nasze zawiadomienie - zaznacza polityk.

Reklama

- Nasze służby porządkowe interweniowały od razu - zapewnia rzecznik PiS-u Andrzej Duda. Dodaje, że sprawę zgłoszono też policji, a transparent zwinięto. Poza tym - jak mówi - uczestników marszu nikt nie legitymował.

- Spotkanie miało charakter otwarty, każdy mógł przyjść, także osoby, które zachowały się w sposób nieodpowiedzialny - przekonuje.

W uzasadnieniu wniosku do prokuratury Twój Ruch zwrócił uwagę, że organizatorzy spotkania odpowiedzialni - zgodnie z przepisami prawa za przebieg marszu - nie podjęli żadnych działań zmierzających do usunięcia transparentu niesionego przez osoby uczestniczące w Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości 13 grudnia 2013 roku.

- Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwości zobowiązana jest do przestrzegania prawa w swojej działalności - czytamy w uzasadnieniu.

Twój Ruch podkreśla też, że akceptacja takich zjawisk w szczególności przez osoby publiczne pełniące realne funkcje w kraju jest niebezpieczna i prowadzi do niepotrzebnych napięć w społeczeństwie.

- Dlatego nie powinniśmy pozostawać bierni w przypadku działań partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość oraz uczestników Marszu - napisano.