W projekcie nowelizacji ustawy o VAT zapisano, że do końca czerwca 2015 roku nie będzie można odliczyć tego podatku od paliw kupowanych przez firmy do samochodów osobowych. Wiceprzewodniczący Twojego Ruchu Łukasz Gibała twierdzi, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z unijną derogacją, czyli zgodą na odstępstwo od unijnej dyrektywy, którą rząd otrzymał w grudniu 2013 roku.

Reklama

Poseł partii Janusza Palikota przypomniał, że Komisja Europejska zgodziła się wyłącznie na zastosowanie 50-procentowego odliczenia zarówno w odniesieniu do samochodów jak i do zakupu paliwa. - Tymczasem Komitet Stały Rady Ministrów obraduje nad zmianą ustawy o VAT, gdzie jest zapisane, że do czerwca przyszłego roku w ogóle nie będzie można odliczać VAT od zakupu paliwa do pojazdów wykorzystywanych także do celów prywatnych - zauważa poseł. W opinii Gibały, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie tego przepisu, to przez 1,5 roku będą stosowane rozwiązania mniej korzystne niż te, które obowiązywały do końca 2013 roku, bo wtedy można było odliczyć 60 procent podatku VAT od ceny samochodu.

Zgodnie z projektem nad którym pracuje rząd, od 1 marca 2014 roku z pełnego odliczenia podatku VAT będą mogły skorzystać firmy wykorzystujące samochody osobowe wyłącznie do działalności gospodarczej. W innym przypadku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć tylko 50 procent tego podatku, zarówno przy zakupie samochodu o masie do 3,5 ton, jak i do wszystkich innych wydatków związanych z jego eksploatacją.

Projekt przewiduje też, że odliczenie 50 procent VAT od paliw kupowanych do pojazdów firmowych, a wykorzystywanych również do celów prywatnych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2015 roku. Przepis ten nie dotyczyłby samochodów wykorzystywanych wyłącznie w celach służbowych.

W czwartek projektem zajął się Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt trafi pod obrady rządu 28 stycznia - zapowiada Centrum Informacyjne Rządu.