Szef rządu dodał, że jeśli ze strony ukraińskiej pojawi się wniosek o podpisanie takiej umowy, Polska będzie go wspierać, jeśli pojawi się "choćby jutro". Donald Tusk wyraził nadzieję, że umowę uda się Ukrainie podpisać niezależnie od "presji na Krymie".

Reklama

Ukraina powinna suwerennie zdecydować w sprawie konstytucji, sposobu przeprowadzenia wyborów i Krymu - mówił w Sejmie premier.

Szef rządu powiedział, że nikt nie ma prawa podejmować za Ukrainę decyzji w tej sprawie i ingerować w te decyzje. Donald Tusk apelował też o rozsądne, ale stanowcze kroki w sprawie Krymu. Jego zdaniem, tylko stanowczość i "twardy opór" ustrzeże przed konfliktem zbrojnym. Tym bardziej że - jak mówił szef rządu - suwerenność Ukrainy jest zagrożona.

Jego zdaniem, Europa nie powinna w tej sprawie rozmawiać o szczegółach, a spojrzeć szerzej i zastosować potrzebne środki, "by hasło deeskalacji było faktycznym procesem". Donald Tusk apelował też o "odważne decyzje" dotyczące energetyki europejskiej, by ułatwić Ukrainie dywersyfikację źródeł i zasobów energetycznych.

Polska gotowa na ewentualne sankcje gazowe - zapewnia premier Tusk. Szef rządu zapewniał w Sejmie, że nasze zasoby są wystarczające.

W przypadku blokady dostaw gazu z Rosji, poziom polskiej "niezależności gazowej" będzie wystarczający - mówił premier. Od 1 kwietnia fizyczna zdolność pobierania gazu z Zachodu będzie wynosiła 5,5 miliarda metrów sześciennych. Do końca tego roku będzie to 7,5 miliarda metrów, a od początku 2015 - 10,5 miliarda metrów sześciennych - czyli tyle ile dziś dzięki kontraktowi z Gazpromem.

Reklama

Nie będzie łatwego zakończenia konfliktu za wschodnią granicą - ostrzega premier. Szef rządu mówił w Sejmie, że powinniśmy przygotować się na długotrwałą niestabilność za naszą wschodnią granicą.

Zdaniem premiera, Polska przygotowała się na taki scenariusz. Mówił, że zmieniają się priorytety w dozbrajaniu polskiej armii, od tej pory Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma podlegać MSW, a rząd uchwali pakiet ustaw dotyczących służb specjalnych w celu ich integracji z wojskiem. Dodał, że trwają konsultacje o wzmocnieniu współpracy militarnej z USA.

Premier apelował do posłów w Sejmie, by wspierali go w sprawie Ukrainy niezależnie od poglądów politycznych.