Urodzony w 1972 roku w Warszawie, w działalność opozycyjną zaangażował się już jako licealista. Wtedy było to Narodowe Odrodzenie Polski, które w 1989 roku weszło w skład Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Michał Kamiński okazał się wówczas najmłodszym członkiem założycielem. Został też w asystentem szefa partii - Wiesława Chrzanowskiego.

Reklama

W roku 1993 roku uczestniczył w kampanii parlamentarnej jako rzecznik prasowy Katolickiego Komitetu Wyborczego "Ojczyzna", by już po przegranych wyborach zostać dziennikarzem "Słowa - Dziennika Katolickiego" i kilku rozgłośni radiowych w Bydgoszczy i w Łomży. Z polityki jednak nie zrezygnował - w 1995 roku zaangażował się w kampanię prezydencką Hanny Gronkiewicz-Waltz - był rzecznikiem prasowym jej komitetu wyborczego, a w 1997 roku po zwycięskiej kampanii wyborczej został posłem na Sejm III RP z listy Akcji Wyborczej Solidarność z województwa łomżyńskiego. W tym samym roku ponownie wszedł do zarządu głównego i został rzecznikiem prasowym ZChN.

Jego kariera polityczna nabierała tempa. W 1999 roku w jednej z dziennikarskich ankiet wybrano go najlepszym mówcą parlamentu, a w 2001 roku utworzył m.in. z Marianem Piłką, Kazimierzem Marcinkiewiczem, Stefanem Niesiołowskim, Wiesławem Walendziakiem, Kazimierzem Ujazdowskim nową formację polityczną Przymierze Prawicy, która połączyła się z Prawem i Sprawiedliwością braci Kaczyńskich.

W wyborach parlamentarnych w tym samym roku wystartował z listy PiS w województwie podlaskim i został posłem na Sejm IV kadencji. W 2003 roku był obserwatorem, a od 16 czerwca 2004 roku - posłem Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Jako pierwszy Polak w historii tej instytucji miał wygłosić przemówienie o wybitnych postaciach XX wieku: Janie Pawle II, Margaret Thatcher i Ronaldzie Reaganie, którym Europa zawdzięcza wolność. Politycznych wpadek jednak nie brakowało.

Jedna z najgłośniejszych miała miejsce w 1999 roku, kiedy udał się razem z Markiem Jurkiem, Tomaszem Wołkiem do Wielkiej Brytanii, żeby spotkać się z osadzonym w areszcie domowym generałem Augusto Pinochetem. W czasie wyjazdu wręczył generałowi pamiątkowy ryngraf z Matką Boską. W 2005 sam Michał Kamiński stwierdził, że wyjazd był błędem, a on sam dopiero później miał poznać prawdę o generale.

Inna: wkrótce po nominacji na przewodniczącego frakcji ECR, w mediach brytyjskich pojawiły się opinie określające go mianem homofoba i rasisty, powołujące się na działalność w Narodowym Odrodzeniu Polski, wspomniane już. wspieranie Augusto Pinocheta. Wypominano mu także wypowiedzi dotyczące sprawy pogromu w Jedwabnem i organizacji homoseksualistów. W jednym z wywiadów miał powiedzieć, że Polacy nie powinni przepraszać za zbrodnie w Jedwabnem, gdzie zamordowano kilkunastu Żydów.

Newspix / PIXEL

Do dziś, mimo że teraz startuje do PE z list Platformy Obywatelskiej, kojarzony jest przede wszystkim z sukcesem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych i prezydenckich PiS w 2005 roku. Swego czasu był także powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z PiS odszedł z 2010 roku.

Zaangażował się wtedy w nowy projekt Polska Jest Najważniejsza - zrezygnował z kierowania frakcją Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w europarlamencie. Ale nie zaangażował się w aktywny sposób w działalność partii PJN i po jej rozwiązaniu (w grudniu 2013 roku) pozostał bezpartyjny.

W lutym 2013 wraz z Kazimierzem Marcinkiewiczem i Romanem Giertychem założył think tank Instytut Myśli Państwowej.

Michał Kamiński ukończył Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim oraz Dyplomację i Stosunki Narodowe w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki.