Polska jest silnym i bezpiecznym krajem - zapewnił premier. - Polska nie zmarnowała 25 lat niepodległości. Teraz widać, wyraźnie, że warto było podjąć ten wysiłek - mówił Tusk.

Reklama

Polska czuje się bezpieczna energetycznie. Jest to zasługa milionów Polaków, którzy dźwigali ciężar reform. Nasza pozycja w Europie to drugi filar naszego bezpieczeństwa. Tę pozycję budowaliśmy dojrzałą i spokojną polityką. Polska dziś liczy w Europie. Zakorzeniliśmy się w niej - powiedziała premier.

Trzeci filar to sojusz północnoatlantycki i coraz nowocześniejsze polska armia. W dniu, w którym Putin ogłaszał aneksję Krymu, wiceprezydent Joe Biden potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski - podkreślił Tusk.

W chwili zagrożenia dla pokoju na wschód od polskich granic kłaniamy się naszym żołnierzom którzy poświęcili swoje życie, bo była to inwestycja w nasze bezpieczeństwo - powiedział Donald Tusk.

Premier zapewnił, że nie musimy dziś stawiać sobie pytania "bić się czy nie bić?". - Tragiczne doświadczenia naszych rodziców nie staną się naszym udziałem - mówił premier.