Polska przeżywa złoty wiek - ocenia Bronisław Komorowski. Prezydent odwiedził siedzibę Narodowego Banku Polskiego w związku z planowaną na maj emisją 5-złotowej monety "Odkryj Polskę - 25 lat wolności". Bronisław Komorowski podkreślił, że moneta jest namacalnym symbolem przemian, jakie dokonały się w Polsce. Prezydent zwrócił uwagę, że do złotego okresu, prawie nieporównywalnego do jakiegokolwiek w historii kraju, prowadziła długa, 25-letnia droga. Dodał, że Polacy często nie doceniają tego, co osiągnęli.
Nawet żyjąc w okresie złotym nam się czasami wydaje, że on jest zaledwie żółty - powiedział prezydent.


Reklama

Prezes NBP Marek Belka jest zadowolony, że moneta nie będzie odległym symbolem, ale trafi do kieszeni Polaków i będzie funkcjonującym w obiegu środkiem płatniczym. Na rewersie 5-złotówki znalazł się znak dwóch palców tworzących literę V - znany symbol wolności.
Moneta będzie dostępna od 22 maja w oddziałach okręgowych NBP. Bank centralny wyemituje półtora miliona takich 5-złotówek. Będzie to pierwsza 5-złotowa moneta kolekcjonerska wykonana ze stopu Nordic Gold. Dotąd najniższym nominałem monet pamiątkowych emitowanych przez bank centralny były 2-złotówki.