Platforma Obywatelska liderem kolejnego sondażu preferencji politycznych Polaków. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie kwietnia, PO zwyciężyłaby z poparciem 33 procent. Na PiS zdecydowałoby się zagłosować 29 procent respondentów, a na podium znalazłby się jeszcze SLD (14 procent). Tak wynika z sondażu pracowni Estymator dla serwisu Newsweek.pl.

Reklama

Zgodnie z badaniem, na progu wyborczym balansuje PSL (6 procent) oraz Polska Razem Jarosława Gowina i Kongres Nowej Prawicy (po 5 procent) W kolejnym już sondażu wynik poniżej progu uzyskują Twój Ruch (4 procent) oraz Solidarna Polska (2 procent). sondaż zamyka Ruch Narodowy (1 procent poparcia).

Newsweek.pl publikuje też na podstawie sondażu symulację podziału mandatów do europarlamentu. PO miałaby 19 eurodeputowanych, PiS - 17, SLD - 8, PSL - 3, a PRJG i KNP - po dwóch. Badanie przeprowadzono 10 i 11 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1207 dorosłych osób, metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaki komitet wyborczy będą głosować.