To już pewne. Donald Tusk weźmie udział w uroczystościach kanonizacyjnych Jana Pawła II i Jana XXIII. Do Watykanu wybierają się też prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz wielu posłów PiS i Solidarnej Polski. Do Watykanu nie pojadą natomiast politycy SLD i Twojego Ruchu.

Reklama

Jak ten dzień spędzą ci, którzy pozostaną w Polsce? Poseł niezrzeszony Ryszard Kalisz na pewno będzie oglądał w telewizji transmisję z placu świętego Piotra. Zapewnia, że kanonizacja papieża to dla niego naprawdę wielkie wydarzenie. - Jana Pawła II znałem osobiście, wielokrotnie z nim rozmawiałem, byłem jednym z głównych organizatorów jego wizyty w Polsce w 1999 roku, to właśnie ta wizyta, podczas której przemawiał w Sejmie - przypomina.

Senator Jan Filip Libicki z Platformy Obywatelskiej dzień kanonizacji spędzi po pierwsze przed telewizorem, będzie oglądał uroczystości kanonizacyjne. Po południu pojedzie do gminy Przemęt w powiecie wolsztyńskim znanej - jak mówi - ze średniowiecznego opactwa cystersów i weźmie udział we Mszy świętej odprawianej właśnie z okazji kanonizacji. Następnie weźmie udział w widowisku literacko-teatralnym zrealizowanym na podstawie o testament Jana Pawła II.

Dla Armanda Ryfińskiego z Twojego Ruchu najbliższa niedziela będzie dniem jak co dzień, jak każda inna niedziela. - Nie mam jeszcze żadnych planów, natomiast nie będzie to dla mnie w żaden sposób wyjątkowy dzień. Myślę, że bardziej aktywnie spędzę ten czas, bo na pewno w telewizji nie będzie nic ciekawego, co można by obejrzeć - mówi.

Jadwiga Wiśniewska z PiS dzień kanonizacji Jana Pawła II spędzi na Jasnej Górze. Jest to miejsce jest wyjątkowe dla milionów Polaków, było też wyjątkowe dla Ojca Świętego - podkreśla. Będę przeżywała kanonizację właśnie w tym miejscu, które Jan Paweł II ukochał, przy Matce Bożej - dodaje.

Polityk najmłodszego pokolenia, Krzysztof Kosiński, rzecznik prasowy PSL przyjdzie w niedzielę pod okno papieskie, bo tego dnia ma akurat egzamin doktorancki w Krakowie. - Skorzystam z tej okazji i pójdę w niedzielę pod okno papieskie. To będzie dobry czas, by spędzić tę ważną dla wszystkich Polaków chwile razem z mieszkańcami Krakowa, którzy właśnie w tym miejscu często się spotykają - mówi. Msza święta kanonizacyjna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10.00 rano. Pół godziny wcześniej radiowa Jedynka rozpocznie transmisję z tego wydarzenia.