Przypadek cudu został potwierdzony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, która badała niewytłumaczalne z punktu widzenia medycznego, uzdrowienie Floribeth Diaz z Kostaryki, cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka.

Reklama

Proces kanonizacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Na uroczystość przybyli wtedy przywódcy wielu krajów, w tym prezydenci: Włoch, Meksyku, Bośni, Albanii, Estonii, Kamerunu, Demokratycznej Republiki Konga oraz Hondurasu. Polskę reprezentował prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką. Do Watykanu przybyło 300 tysięcy rodaków.

Telewizyjną relację oglądało w Polsce 9 milionów osób. W całym kraju odbywały się uroczystości związane z beatyfikacją papieża - msze, czuwania modlitewne, koncerty i wystawy. Główne - w Warszawie odbyły się na placu Piłsudskiego i w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie między innymi został odsłonięty portret Jana Pawła II złożony ze 105 tysięcy zdjęć nadesłanych z całej Polski.

Jana Pawła II ogłosił błogosławionym, jego następca na Stolicy Piotrowej, Benedykt XVI. Uroczystość odbyła się w Watykanie przy aplauzie półtora miliona wiernych. W homilii Benedykt XVI zaznaczył, że już w dniu pogrzebu Jana Pawła II "czuliśmy unoszącą się woń świętości, a Lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla niego". Papież wyjaśnił, że "Jan Paweł II jest błogosławiony ze względu na swą wiarę, mocną i wielkoduszną, wiarę apostolską".

Proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii. Trwał pięć i pół roku. Po jego śmierci 2 kwietnia 2005 roku, nadzieje wiernych, że Jan Paweł II zostanie uznany za świętego, były widoczne już podczas ceremonii pogrzebowej w Watykanie. Zgromadzeni na Placu Świętego Piotra wznosili wówczas transparenty z napisem "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Benedykt XVI skorzystał z przysługującego mu prawa i przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, uchylając regułę 5. lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Pierwszy, diecezjalny etap, rozpoczął się 28 czerwca 2005 roku, podczas ceremonii otwarcia prac powołanego w tym celu Trybunału Kanonicznego Diecezji Rzymskiej. Etap ten został zamknięty w 2007 roku, a dokumentacja na temat życia i heroiczności cnót papieża Polaka oraz cudu przypisywanego jego wstawiennictwu została przekazana do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Rozpoczął się wówczas drugi, tak zwany "rzymski etap" procesu beatyfikacyjnego.

Po dwóch latach prac, w maju 2009 roku komisja teologów wydała pozytywną opinię w sprawie heroiczności cnót Jana Pawła II. Watykańska kongregacja przedstawiła ją Benedyktowi XVI, który 19 grudnia tego samego roku podpisał dekret.

Pod koniec 2010 roku watykańskie komisje: lekarska i teologiczna uznały cudowne uzdrowienie francuskiej zakonnicy Marie-Simone Pierre z choroby Parkinsona, tej samej, na którą cierpiał papież. 11 stycznia 2011 przychylną opinię o cudzie wydała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Proces beatyfikacyjny został zamknięty 14 stycznia 2011 roku, gdy papież Benedykta XVI ogłosił dekret o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Jana Pawła II.

W maju 2011 roku, po raz pierwszy od ponad tysiąca lat, papież wyniósł na ołtarze swego bezpośredniego poprzednika. Mszę w Watykanie koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata, w tym Polacy - Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski i Józef Glemp. Podczas mszy Benedykt XVI używał kielicha, którym posługiwał się Jan Paweł II w ostatnich latach pontyfikatu. Miał też na sobie jego ornat. Papież Benedykt XVI ogłosił, że dniem wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II będzie 22 października.

Po kanonizacji data 22 października zostanie zapisana jako dzień liturgicznego wspomnienia Świętego Jana Pawła II do kalendarza wszystkich diecezji świata.