- Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen - tak brzmiał tekst rytu kanonizacyjnego, który wygłosił papież.

Reklama

Formułę tę poprzedziły trzykrotne prośby ze strony kardynała Angelo Amato, prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyli mu postulatorzy procesów beatyfikacyjnych - ks. Sławomir Oder i ojciec Giovangiuseppe Califano. - Ojcze Święty, Święta Matka Kościół usilnie prosi, aby Wasza Świątobliwość zaliczyła do katalogu świętych błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i aby jako tacy mogli być czczeni jako święci przez wszystkich wiernych - mówił kardynał Amato.

Po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej przez papieża Franciszka przy ołtarzu wraz ze świecami umieszczono relikwie nowych świętych. Relikwiarze przyniosła Kostarykanka Floribeth Mora Diaz, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem Jana Pawła II. Następnie kardynał Angelo Amato podziękował Ojcu Świętemu za ogłoszenie świętymi papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. - Jak najpokorniej proszę, aby Wasza Świątobliwość polecił wydać List Apostolski o dokonanej kanonizacji - dodał kardynał Amato.

Przy ołtarzu wraz z papieżem Franciszkiem byli przyjaciele i współpracownicy Jana Pawła II - kardynałowie Stanisław Dziwisz, Angelo Sodano i Giovanni Battista Re. Mszę koncelebrował również papież-emeryt Benedykt XVI.

Sam plac świętego Piotra po brzegi wypełnił się pielgrzymami. Wśród gości były delegacje niemal stu krajów. Polskę reprezentował prezydent Bronisław Komorowski. Byli też była i obecny ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej - Hanna Suchocka i Piotr Nowina-Konopka.