Minister Arłukowicz powiedział w radiowej Jedynce, że NFZ na bieżąco przeprowadza kontrole w szpitalach i przychodniach. Dodał, że zarówno płatnik publiczny, jak i ministerstwo zdrowia, będzie stosowało prawo ludzkie, a wszyscy ci, którzy będą narażali zdrowie, albo bezpieczeństwo pacjenta będą musieli ponieść tego konsekwencje.

Reklama

Bartosz Ałukowicz zaznaczył, że lekarz oczywiście ma prawo powołać się na klauzulę sumienia i odmówić wykonania jakiegoś świadczenia. Musi jednak wcześniej powiadomić o tym na piśmie swojego przełożonego, wpisać to do dokumentacji i uzasadnić swoją decyzję, a także wskazać pacjentowi placówkę, która go będzie dalej leczyć.

W Polsce jest około 160 tysięcy lekarzy. Deklarację wiary podpisało na Jasnej Górze 3 tysiące medyków. Ma ona być wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Inicjatorką powstania deklaracji jest dr Wanda Półtawska, przyjaciółka Karola Wojtyły. Dokument głosi, że ludzkie ciało i życie są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci.

Czytaj także: Lekarze ślubowali wierność Prawu Bożemu. Wyciekła LISTA NAZWISK>>>