Barack Obama przywitał się z dziennikarzami polskim "Dzień Dobry" i zaczął swoje przemówienie o wychwalania gospodarczych sukcesów Polski.

Reklama

-Reformy odegrały swą rolę, choć nie obeszło się bez ofiar. Jadąc przez Warszawę widziałem, że Polska jest krajem rozkwitającym - mówił Obama dodając, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw w Europie.

Obama przypomniał, że ostatnim razem, gdy był w Polsce dostał od premiera w prezencie najnowszą edycję "Wiedzmina" i choć przyznał, że nie jest zbyt biegły w grach komputerowych, to "Wiedźmin" jest doskonałym przykładem innowacyjności Polaków.

Wcześniej Donald Tusk przyznał, że z przyjął z satysfakcją informację o 1 mld dolarów, jakie USA zamierza przeznaczyć na inwestycje obronność państw NATO z tej części świata. - Usłyszałem, że to kolejny krok a nie finał - przyznał Tusk.

Premier dodał też, że Obama popiera polskie plany uniezależniania się od rosyjskich dostaw gazu i ropy. - Polska prowadzi ważne inwestycje, które pozwolą na sprowadzanie paliw naturalnych - potwierdził Obama. Poinformował też, że trwają negocjacje umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a USA. Gdyby została ona zatwierdzona, Amerykanom łatwiej byłoby ułatwić eksport gazu do państw-sygnatariuszy porozumienia.

Spotkanie amerykańskiego prezydenta i polskiego premiera dotyczyło też wydarzeń na Ukrainie. Donald Tusk podziękował USA za szybką pomoc i zaangażowanie, a Obama docenił wkład Polski w walkę z kryzysem na Ukrainie: - Polska była doskonałym partnerem dla społeczeństwa Ukraińskiego, a polska dyplomacja odegrała krytyczną rolę w zapobieżeniu dalszemu rozlewowi krwi - mówił Obama.

Jego zdaniem gdy Ukraińcy zdecydują się na reformy, Polska będzie grała ważną rolę, dzieląc się z nimi lekcjami sukcesu.