Konsekwencje głosowania nad uchyleniem immunitetu byłemu szefowi CBA. Sejm nie odebrał Mariuszowi Kamińskiemu tego przywileju między innymi dzięki 23 posłom Platformy Obywatelskiej. 7 zagłosowało przeciw wnioskowi, 16 się wstrzymało. W klubie mówi się o ukaraniu tych parlamentarzystów. Z konsekwencjami liczy się Jerzy Kozdroń.

Reklama

Wiceminister sprawiedliwości był przeciwny uchylaniu immunitetu. Tłumaczy, że kierował się własnym przekonaniem. W jego ocenie, Sejm został wprowadzony w błąd przez posła Kamińskiego, który mówił jedynie o kwestii zakupu domu w Kazimierzu Dolnym przez Jolantę i Aleksandra Kwaśniewskich. Dodał, że nie usłyszał zarzutów, jakie byłemu szefowi CBA chciała postawić prokuratura. Nie dopełniłem obowiązku i nie przeczytałem wniosku w kancelarii tajnej - przyznał.

Niewykluczone, że sprawą głosowania nad uchyleniem immunitetu byłemu szefowi CBA zajmie się zarząd Platformy Obywatelskiej, który zbiera się jutro. Takiej dyskusji spodziewa się Urszula Augustyn. Posłanka, która jest członkiem zarządu PO nie miałaby nic przeciwko takiej rozmowie i konsekwencjach, ale raczej klubowych niż partyjnych. Augustyn przypomina też, że przy głosowaniach dotyczących immunitetu nigdy nie zarządzano dyscypliny. Ale trzeba mieć też świadomość, że klub to nie ochronka, tylko zgromadzenie ludzi świadomych tego, co robią - powiedziała.

Szef mazowieckiej PO Andrzej Halicki surowo ocenia postawę 23 posłów. Jego zdaniem, nie powinni się oni znaleźć na listach przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. A jeśli zostaną na nie wpisani to - mówi Halicki - surowo powinni ocenić ich wyborcy. Oczekiwania wyborców są jasne: nie ma zgody na stawianie się poza prawem, na państwo policyjne - powiedział.

Wniosek o uchylenie immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu poparło 216 posłów, przeciw było 160, a 46 wstrzymało się od głosu. Aby prokuratura mogła postawić mu zarzuty przekroczenia uprawnień, gdy kierował pracami CBA, wniosek musiało poprzeć 231 posłów.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceminister sprawiedliwości dla dziennik.pl: Popełniłem błąd w sprawie głosowania nad immunitetem Kamińskiego>>>