Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa wprowadza zakaz obrotu węglem nie spełniającym norm jakościowych. Reguluje też kwestie dofinansowania z budżetu państwa procesu likwidacji kopalni Kazimierz-Juliusz. Ustawę przyjęto prawie jednogłośnie, przy zaledwie jednym głosie wstrzymującym się.

Reklama

Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki w rządzie PiS-u powiedział po głosowaniu, że ustawa wprawdzie nie rozwiązuje problemu importu węgla z Federacji Rosyjskiej, ale jednak poprawia sytuację. Wyjaśnił, że normy jakości, które zostaną wprowadzane rozporządzeniem ministra gospodarki spowodują, że ten nienormatywny węgiel nie będzie przez naszą granicę przejeżdżał. Piotr Naimski ma też nadzieję, że prokuratura wyjaśni kto jest odpowiedzialny za olbrzymie zadłużenie kopalni Kazimierz-Juliusz, które wynosi ponad 100 mln złotych. Tym bardziej, że 280 mln złotych, które budżet przeznaczy na likwidację kopalni pójdą również na pokrycie tego zadłużenia.

Jutro nowelizację ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz innych ustaw rozpatrzy Senat. Ustawa musi wejść w życie do 15 października, bo tylko do tego dnia możliwe jest przesunięcie środków z rezerwy budżetowej do resortu gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE: EXPOSE PREMIER EWY KOPACZ. Przeczytaj cały tekst>>>