Zaapelowali oni o zainicjowanie budowy pomnika upamiętniającego wszystkie ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Reklama

Premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej w Paryżu mówiła, że jeśli projekt miałby służyć upamiętnieniu tych osób, a nie rozniecaniu sporów politycznych, to jest szansa na jego realizację.

Do inicjatywy przychylnie odniósł się Bronisław Komorowski - zapewniał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Rybicki. Podkreślił, że warto, by w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej poczucie wspólnoty, które wtedy towarzyszyło wielu Polakom, było na nowo udziałem tych, którzy pamiętają o tej tragedii. Decyzja o lokalizacji pomnika będzie należała natomiast do samorządu Warszawy - zastrzegł Sławomir Rybicki.

Cieszymy się, że prezydent popiera inicjatywę budowy pomnika - powiedział w imieniu części rodzin ofiar tragedii Andrzej Melak, którego brat Stefan Melak zginął 10 kwietnia 2010 roku. Zapewnił, że chce wierzyć prezydentowi, jednak zwrócił uwagę, że słowa Bronisława Komorowskiego są sprzeczne z jego dotychczasowym postępowaniem.

Z kolei Magdalena Merta - wdowa po Tomaszu Mercie - powiedziała, że rodziny cieszą się z każdej inicjatywy w sprawie budowy pomnika. Mówiła, że dotychczasowe formy upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej, są niewystarczające. Wyraziła też nadzieję, że pomnik stanie niebawem na Krakowskim Przedmieściu, przed Pałacem Prezydenckim.

Inicjatywę poparł stołeczny ratusz. Jego rzecznik Bartosz Milczarczyk powiedział, że już niebawem dojdzie do konsultacji w tej sprawie. Zadeklarował także, że pomnik może stanąć w reprezentacyjnym i łatwo dostępnym miejscu stolicy, w ścisłym centrum. Uważa on przy tym, że w tej sprawie potrzebna jest rzeczowa dyskusja wielu środowisk.

Prezydent Bronisław Komorowski planuje spotkanie z rodzinami ofiar tragedii smoleńskiej, prawdopodobnie odbędzie się ono 20 października. 10 kwietnia 2015 roku minie pięć lat od tragicznej śmierci pod Smoleńskiem 96 osób, które na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim leciały rządowym samolotem na obchody rocznicowe do Katynia.