Poseł SLD Dariusz Joński wyjaśniał, że obecny minister rolnictwa Marek Sawicki zaniedbał polskich sadowników. Polityk lewicy tłumaczył, że polityka premiera Donalda Tuska i ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego poniosła fiasko.

Reklama

Dariusz Joński dodał, że obecnie Donald Tusk wyjechał do Brukseli, minister rolnictwa do Azerbejdżanu, a rolnicy ze swoimi kłopotami zostali sami. Dlatego Sojusz będzie chciał odwołania Marka Sawickiego ze stanowiska.

Ponadto polityk SLD uzupełnił, że na ewentualnym jutrzejszym spotkaniu z premier Ewą Kopacz, szef Sojuszu Leszek Miller nie będzie chciał rozmawiać o budżecie obywatelskim, ale właśnie o kłopotach rolników.

Podczas protestu sadownicy obwiniali rząd za niewystarczającą, ich zdaniem, pomoc w związku z rosyjskim embargiem na polskie jabłka. Rolnicy mówili, że trzeba zagospodarować nadwyżkę owoców trzymanych w chłodniach, których nie można sprzedać, przez poprzez przeznaczenie ich na produkcję biogazu. Zdaniem plantatorów, na ten cel powinny zostać wyasygnowane środki z budżetu krajowego i Unii Europejskiej.