Specjalna komisja sprawdzi podróże zagraniczne parlamentarzystów. Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział powołanie organu, który sprawdzi, czy wydatki na podróże zagraniczne są właściwie rozliczane.Szef Kancelarii Sejmu ma za zadanie powołać komisję, która zajmie się zbadaniem, czy uchwała w sprawie wyjazdów zagranicznych posłów i trybu rozliczeń za nie, jest właściwie wykonywana. Na czele stanie sejmowy audytor, czyli urzędnik z uprawnieniami kontrolnymi.

Reklama

Aby nie było podejrzeń o stronniczość, każdy klub parlamentarny będzie miał wgląd w prace komisji. W roli obserwatorów mogą być przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zasiadających w komisji regulaminowej Sejmu. Radosław Sikorski zapowiedział też powołanie pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych. Uruchomiona zostanie też skrzynka mailowa: antykorupcja@sejm.gov.pl , na którą każdy będzie mógł przesłać informacje o swoich podejrzeniach co do możliwego łamania prawa przez parlamentarzystów.

Radosław Sikorski zaapelował, by nie krytykować wszystkich podróży parlamentarzystów. Jak podkreślił, dyplomacja parlamentarna jest ważna, czego w ostatnim czasie dowiodły choćby podróże posłów i senatorów na Ukrainę.

Kroki podjęte przez Radosława Sikorskiego to następstwo tzw. afery madryckiej z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki polecieli do Madrytu na posiedzenie jednej z komisji Rady Europy. Problem polega na tym, że wszyscy zadeklarowali podróż samochodem i wzięli na to zaliczkę. Posłowie zostali wyrzuceni z partii.

ZOBACZ TAKŻE: Rusza śledztwo. Hofmanowi i jego kolegom grozi nawet 12 lat więzienia>>>: