PO wysunęło się na prowadzenie przed PiS - wynika z sondażu CBOS. Według tych danych, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym miesiącu, partia rządząca zdobyłaby 43 procent głosów, a ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego - 28 procent.
Trzecią pozycję, z poparciem sięgającym 9 procent, zajmuje w tym miesiącu PSL. Chęć oddania głosu na SLD wyraziło 7% badanych, o 2 punkty procentowe mniej niż w listopadzie. Na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego chce głosować 4% potencjalnych wyborców - tak samo jak w listopadzie.


Reklama

Według CBOS, w ciągu ostatniego miesiąca o 7 punktów procentowych zmalała liczba chętnych do udziału w wyborach. Chęć uczestnictwa w głosowaniu deklaruje 54 procent dorosłych Polaków. Do wyraźnego spadku deklarowanej frekwencji wyborczej przyczyniły się zapewne kontrowersje wokół liczenia głosów i wyniku wyborów samorządowych. Okazuje się, że osoby kwestionujące oficjalne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich są wyraźnie rzadziej skłonne deklarować udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Chęć udziału w wyborach parlamentarnych deklaruje 63 procent osób uznających wyniki wyborów za wiarygodne i 40 procent spośród tych, którzy uważają, że - z różnych względów - nie są one miarodajne.

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent obroni fotel w pierwszej turze? SONDAŻ>>>