Potrzebna jest nowa transatlantycka strategia, by odpowiedzieć na wyzwania stawiane przez Rosję. Tak prezydent RP Bronisław Komorowski mówił podczas przemówienia na Brussels Forum, organizowanym przez German Marshall Fund.Prezydent podkreśla, że fundamenty bezpieczeństwa zostały nadwyrężone, a Rosja przez swoje działania podważyła zaufanie całego kontynentu. Potrzebna jest nowe myślenie, nowa długofalowa, transatlantycka strategia postępowania wobec Rosji. Strategia, która jednoczyłaby Zachód w obliczu nowego wyzwania, dotykające kluczowych wartości i kluczowych interesów wspólnoty euroatlantyckiej, strategia, która łączyłaby wysiłki głównych instytucji po obu stronach Oceanu Atlantyckiego zarówno Unii Europejskiej jak i NATO - powiedział Bronisław Komorowski.

Reklama

Prezydent podkreślił, że Zachód zbyt długo łudził się, że Rosja we własnym interesie pójdzie drogą modernizacji. Dlatego trzeba przemyśleć cała politykę Zachodu wobec Rosji - dodał Bronisław Komorowski, który przypomniał, że niedawno minęła rocznica aneksji Krymu. Prezydent przypomniał też, że Zachód byt długo nie chciał dostrzec, że na Kremlu od dawna odradzała się polityka siły.Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że umacnianie jedności i solidarności to trudne, ale niezbędne zadanie. W dzisiejszym zglobalizowanym świecie problemy jednego członka wspólnoty euroatlantyckiej mogą stać się problemami całego Zachodu - ostrzegał Komorowski.

Prezydent wskazywał, że NATO musi pozostać efektywnym sojuszem militarnym, a wydatki na obronność muszą zostać zwiększone. Podkreślał także, że więzi między Europą a Stanami Zjednoczonymi w obliczu obecnych wyzwań muszą być zacieśniane. Ponadto Bronisław Komorowski przypomniał, że tak jak po II wojnie światowej plan Marshalla pozwolił podnieść się Europie z ruin, dziś podobny plan wsparcia powinien zostać zaoferowany Ukrainie, by pomóc jej w realizacji reform.

Brussels Forum to prestiżowe spotkanie z udziałem polityków i ekspertów z całego świata, na którym omawiane są najważniejsze problemy wspólnoty transatlantyckiej. W dzisiejszych panelach biorą udział m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, szef NATO w Europie gen. Philip Breedlove oraz prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves.

ZOBACZ TAKŻE:Dania kontra Rosja. Ostra krytyka słów ambasadora>>>