Aktualna sytuacja i ewentualne zagrożenia terrorystyczne były tematem posiedzenia sejmowej komisji do spraw służb specjalnych.

Reklama

-Sytuacja na Bliskim Wschodzie szybko się zmienia i musimy być czujni - tak mówi Marek Biernacki. Podobnie jest w całej północnej Afryce, zmiany dotyczą także Kaukazu, w państwach arabskich dochodzi do konfliktu sunnitów z szyitami. - Jednak w tej chwili zagrożenia w Polsce de facto nie ma - ocenia Biernacki.

Stanisław Wziątek, poseł SLD i przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych podkreśla, że Polska ma informacje na temat działalności członków Państwa Islamskiego. - Powinniśmy być czujni - mówi poseł. Jego zdaniem agencja wywiadu i wywiadu wojskowego ma odpowiednią wiedzę i powinniśmy skoncentrować się na zwalczaniu potencjalnych zagrożeń terroryzmem.

- To co niepokoi to uchodźcy i imigranci, którzy docierają do Polski - zauważa Wziątek. Chcemy humanitarnie pomagać, ale może się też zdarzyć, że wśród takich osób będą znajdować się ludzie będący pod wpływem Państwa Islamskiego, jak dodaje poseł.

W maju ABW zatrzymała w Polsce trzy osoby, które usłyszały zarzuty związane z gromadzeniem pieniędzy na potrzeby organizacji terrorystycznej.