Gdyby wybory odbyły się w połowie lipca, to Prawo i Sprawiedliwość miałoby 33 punkty procentowe poparcia, a Platforma Obywatelska 23. Poparcie dla obu ugrupowań, w porównaniu z poprzednim badaniem Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24, nie zmieniło się. Na trzecim miejscu znalazło się nieistniejące jeszcze ugrupowanie Pawła Kukiza - poparłoby je 18 procent ankietowanych (poparcie spadło o jeden punkt).

Reklama

Ankieterzy zapytali też o szanse wciąż formalnie nieutworzonej koalicji SLD, Twojego Ruchu, Unii Pracy i Zielonych - tu poparcie sięga 7 procent. Po 5 procent pytanych jest gotowych głosować na NowoczesnaPL (spadek o trzy punkty) i Polskie Stronnictwo Ludowe (bez zmian w porównaniu z ostatnim badaniem). Pozostałe ugrupowania nie weszłyby do parlamentu.

Która z pań lepszym premierem?

Większość ankietowanych uznała, że to Ewa Kopacz byłaby lepszym premierem od Beaty Szydło. Tak wskazało 39 procent badanych (o pięć punktów procentowych więcej niż ostatnio). Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na premiera sprawdziłaby się w tej roli zdaniem 36 procent ankietowanych (spadek o siedem punktów procentowych).

Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24 15 lipca 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób pełnoletnich. Wielkość próby N=1002.