PiS może liczyć na 43 proc. głosów - wynika z sondażu Estymatora dla "Newsweeka", co dałoby partii aż 252 mandatów. To wysoka przewaga nad Platformą, która dostałaby 29 proc. głosów i 158 mandatów. Trzecim ugrupowaniem, które znalazłoby się w Sejmie, byłby ruch Pawła Kukiza. Rockman stracił jednak ostatnio mocno poparcie i, według sondażu, dostałby w wyborach zaledwie 9 proc. głosów (czyli 39 mandatów). Ostatnią partią, która przekroczyłaby próg wyborczy, byłoby, jak wynika z badania, PSL. Na ludowców chce głosować 5 procent wyborców, co dałoby im 10 mandatów. Jeśli więc te wyniki się potwierdzą, to oznacza, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie będzie potrzebować koalicjanta.

Reklama

Pozostałe partie nie wejdą do parlamentu. Zjednoczona Lewica i NowoczesnaPL dostałyby po 4 proc. głosów, KORWiN może liczyć na 2 proc. poparcia, a Biało-Czerwoni i Ruch Narodowy otrzymałyby poparcie 1 proc. wyborców.

Sondaż Estymatora wykonano na próbie 1037 osób. Uwzględniono tylko tych badanych, którzy jasno zadeklarowali, którą partię poprą.