Wyjaśnił on, że taka data pozwoli Państwowej Komisji Wyborczej sprawnie przejść z liczenia głosów, oddanych w referendum 6 września, do liczenia głosów oddanych w wyborach.

Reklama

Prezydent dodał, że przekazał swoją decyzję marszałkom Sejmu i Senatu: Małgorzacie Kidawie-Błońskiej i Bogdanowi Borusewiczowi oraz premier Ewie Kopacz.

Bronisław Komorowski poinformował też, że nie będzie kandydował ani do Sejmu, ani do Senatu. Dodał, że po zakończeniu swej kadencji, czyli po 6 sierpnia, zwróci się do sądu o zarejestrowanie Instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na zasadach fundacji.

Prezydent zapowiedział jednocześnie, że decyzję w sprawie podpisania ustawy o in vitro podejmie w przyszłym tygodniu i niezwłocznie poinformuje o niej opinię publiczną. Dodał, że przy podejmowaniu decyzji o podpisaniu tej i innych ustaw będzie brał pod uwagę przede wszystkim ich zgodność z konstytucją.

Komorowski podkreślił, że debata o in vitro, prowadzona w czasie kampanii przedwyborczej, była bolesna dla wielu osób, które urodziły się dzięki tej metodzie, i dla ich bliskich.