Senatorowie przyjęli bez poprawek ustawę o in vitro. Za takim rozwiązaniem głosowało 46 senatorów, 43 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Wcześniej senatorowie odrzucili wniosek senackiej komisji zdrowia o odrzucenie całej ustawy.

Reklama

W trakcie posiedzenia część senatorów chciała też przed głosowaniem przerwy na zapoznanie się z zastrzeżeniami prezydenta Bronisława Komorowskiego do konstytucyjności ustawy. Były one zawarte w liście Kancelarii Prezydenta do marszałka Senatu. Ten wniosek został jednak odrzucony. Przyjęta ustawa przewiduje stosowanie metody pozaustrojowego zapłodnienia dla małżeństw i par, które od co najmniej roku leczyły się z powodu bezpłodności.

Ewa Kopacz chwali decyzję Senatu. Szefowa rządu mówiła na dworcu Warszawa Centralna, że dzięki ustawie pojawi się nadzieja dla 1,5 miliona ludzi starających się o dziecko. Jeśli ustawa zostanie podpisana, będą mogli skorzystać z bezpłatnego, rządowego programu leczenia niepłodności. Dziękowała też tym senatorom, którzy mimo konserwatywnych poglądów poparli ustawę. Jak podkreślała, jest przekonana, że nie była to dla nich łatwa decyzja.