- Rektor uczelni, profesor Wojciech Nowak zgodził się na prośbę przyszłego prezydenta”- wyjaśnia w rozmowie IAR rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego Adrian Ochalik. Urlop trwać będzie przez kadencję prezydencką, czyli pięć lat.

Reklama

Zgodnie z prawem, w dniu zaprzysiężenia, czyli 6 sierpnia, wygasa mandat poselski Andrzeja Dudy. Prezydent elekt bezpłatny urlop na uczelni miał do czasu pełnienia obowiązków europosła. Wraz ze zmianą funkcji urlop wygasał. UJ nie informuje, czy prezydent elekt i rektor wyjaśnili niejasności w sprawie zatrudnienia Andrzeja Dudy na prywatnej uczelni w Poznaniu.

W czasie kampanii wyborczej okazało się, że obecnie prezydent elekt, a wtedy europoseł, w czasie gdy na UJ przebywał na urlopie, pracował w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. W Poznaniu wykładał bez zgody rektora UJ, czym mógł naruszyć ustawę o szkolnictwie wyższym. Według innej interpretacji przepisów nie musiał występować o zgodę rektora UJ, ponieważ przed reformą szkolnictwa wyższego złożył oświadczenie, w którym informował, że pracuje na innej uczelni.