Dziś Sejm wybierze rzecznika. Kandydatów jest dwoje: rekomendowany przez PO oraz SLD Adam Bodnar, prawnik, wiceprzewodniczący Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Zofia Romaszewska - zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość dawna opozycjonistka, działaczka społeczna.

Reklama

- Adam Bodnar znany jest ze zdecydowanych poglądów - przyznał poseł Grupiński. Dodał, że rzecznik nie reprezentuje na stanowisku swoich poglądów, ale przestrzega obowiązującego prawa.

- Ważne jest, kto w większym stopniu będzie reprezentować prawa jednostki, kto lepiej i skuteczniej będzie się o nie upominać - dodał poseł Grupiński. Zaznaczył, że zna Zofię Romaszewską z czasów działalności w opozycji. Według niego, jest "mocno spięta ideologicznie z obecnymi działaniami PiS" i ma mniej atutów niż Adam Bodnar.

W sprawie wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich w PO będzie dyscyplina głosowania. Tymczasem niektórzy posłowie uważają, że kandydatura Adama Bodnara jest kontrowersyjna. Chodzi o jego wypowiedzi w sprawie związków partnerskich i adopcji dzieci przez homoseksualne pary.