Andrzej Czerwiński przyznał, że Polska w ciągu najbliższych kilku dni podpisze specjalny aneks z włoskim wykonawcą, firmą Saipem.

Reklama

- Terminy już minęły, więc trzeba sprawnie się związać przed zakończeniem kontraktu - mówił minister skarbu. Andrzej Czerwiński dodał też, że udzieli szerszych informacji o aneksie, kiedy ten zostanie przyjęty.

Terminal pierwotnie miał być gotowy w czerwcu 2014 roku, ale już w 2013 roku wiadomo było, że tak się nie stanie. Minister zadeklarował, że we wrześniu zakończy się sama budowa inwestycji, ale na pierwszy statek ze skroplonym gazem będziemy musieli jeszcze poczekać.

Jak tłumaczył Andrzej Czerwiński, najpierw skończony terminal musi zdobyć wszelkie certyfikaty, by bezpiecznie mógł przyjmować transporty skroplonego gazu. Minister skarbu nie powiedział, czy całą inwestycję uda się zakończyć do końca roku.

Gazoport w Świnoujściu to jedna ze sztandarowych inwestycji związanych z polskim bezpieczeństwem energetycznym. Gazoport pozwoli na dostarczenie do 5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld metrów sześciennych. Pierwsze dostawy LNG mają do Polski przypłynąć z Kataru.