Lewicowe formacje razem do wyborów parlamentarnych. Rada Krajowa SLD potwierdziła udział tej partii w koalicji Zjednoczona Lewica. Zatwierdzono również liderów list wyborczych z SLD. Umowę koalicyjną z ramienia Twojego Ruchu podpisze Janusz Palikot. W skład lewicowego bloku mają wejść także Zieloni oraz Unia Pracy. By dostać się do Sejmu Zjednoczona Lewica będzie musiała przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy przewidziany dla koalicji.

Reklama

Zakładam, że tę umowę podpiszemy w tym tygodniu. W tym tygodniu dojdzie do rejestracji komitetu - powiedział Janusz Palikot. Jak dodał, uzgodniono parytety i poszczególne miejsca na listach wyborczych. Twój Ruch będzie miał 10 "jedynek" i ok. 20 "dwójek" na listach Zjednoczonej Lewicy. Lider formacji zdradził, że listy wyborcze w różnych regionach będą otwierać oprócz niego również Barbara Nowacka, Kazimiera Szczuka i Michał Kabaciński.

Janusz Palikot zwrócił się też do prezydenta Andrzeja Dudy o dopisanie pytań do wrześniowego referendum. Lider Twojego Ruchu chce, aby Polacy wypowiedzieli się w sprawie wycofania lekcji religii ze szkół oraz likwidacji Funduszu Kościelnego.

Reklama