Zdecyduje on m.in. o tym, z jakich okręgów wystartują politycy Solidarnej Polski i Polski Razem. Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, część z nich o mandaty posłów i senatorów powalczy z dala od rodzimych okręgów.

Reklama

Na Lubelszczyźnie o mandat senatora ma się ubiegać były europoseł Tadeusz Cymański, który podczas wizyty w tym regionie przyznał, że szykuje się do startu z dala od rodzinnego Pomorza.

- Polska jest jedna i tak trzeba na to patrzeć - stwierdził w rozmowie z IAR Tadeusz Cymański. Dodał, że problemy społeczne, którymi się zajmuje jako polityk są wszędzie, a zwłaszcza na wschodzie kraju.

Wiceprezes PiS Beata Szydło nie mówi na razie o kształcie list wyborczych. Potwierdza jedynie, że wkrótce ich ostateczna wersja ujrzy światło dzienne.

- W przyszłym tygodniu dyskusja na ten temat pewnie się odbędzie - powiedziała Beata Szydło. Dodała, że w PiS są ściśle określone, demokratyczne reguły wyłaniania kandydatów. Dotychczas lokalne struktury złożyły swoje propozycje, a teraz będzie nad nimi pracował komitet polityczny.

Kandydatka na premiera Beata Szydło ma, tak jak dotychczas, otwierać listę PiS w okręgu chrzanowskim. Prezes partii Jarosław Kaczyński będzie liderem listy w Warszawie. Lider Polski Razem Jarosław Gowin ma zamykać listę krakowską, a prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro świętokrzyską. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.