Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem przedstawicieli sceny politycznej zajmuje premier Ewa Kopacz. Według sierpniowych deklaracji ufa jej 46% dorosłych Polaków. Na trzeciej znajduje się Paweł Kukiz, który od I tury wyborów prezydenckich zalicza się do czołówki najpopularniejszych i najczęściej obdarzanych zaufaniem postaci sceny politycznej.

Reklama

Według uzyskanych deklaracji ufa mu 42% badanych, o 6 punktów procentowych mniej niż w lipcu. Rośnie też liczba jego przeciwników - w ciągu tygodni dzielących kolejne pomiary ich odsetek zwiększył się o 3 punkty i obecnie nieufność do niego deklaruje 27% badanych.

Tak jak w ubiegłym miesiącu, do ścisłej czołówki rankingu zaufania zaliczają się wiceprzewodnicząca PiS i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło (37% deklaracji zaufania i 23% nieufności) oraz - z minimalnie słabszym wynikiem - szef MSZ Grzegorz Schetyna (36% deklaracji zaufania i 24% nieufności).

Od lipca niewiele zmieniło się także na dalszych pozycjach rankingu zaufania do polityków. Kolejne miejsca na liście, z wyraźnie już jednak słabszym wynikiem, zajmują: prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa niespełna jedna trzecia badanych (30%), a następnie marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz wicepremier i szef koalicyjnego PSL Janusz Piechociński (po 28% deklaracji zaufania), który w stosunku do lipca nieco zyskał na zaufaniu społecznym (wzrost o 4 punkty procentowe).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 17-24 sierpnia 2015 roku na liczącej 1040 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.