Na wczorajszym szczycie ministrów spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej Polska poparła plan relokacji docelowo 120 tysięcy imigrantów. Zdecydowano o rozdzieleniu 66 tysięcy osób, a z tej grupy około 5 tysięcy migrantów ma trafić nad Wisłę. Dodatkowo Warszawa zobowiązała się wcześniej do przyjęcia 2 tysięcy uchodźców.

Reklama

Informacje "z pierwszej ręki"

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że prezydent chce otrzymać informację "z pierwszej ręki", a więc od biorącej udział we wczorajszym szczycie Teresy Piotrowskiej. - Pan prezydent oczekuje oczekuje informacji na temat przebiegu Rady Unii Europejskiej. W niej nie uczestniczyła pani premier Kopacz. W niej uczestniczyła pani Piotrowska - tłumaczył polityk.

Wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski stwierdził jednak, że jedyną właściwą osobą do spotkania jest premier Ewa Kopacz. - Pani premier jest gotowa z panem prezydentem. A trudno tutaj rozmawiać z wybranymi ministrami, no bo największą wiedzę, zwłaszcza po Radzie Europejskiej, będzie posiadała sama pani premier. Na tych negocjacjach jest sama w tym pokoju z innymi liderami europejskimi, więc nie wyobrażam sobie, jak można zapraszać poszczególnych ministrów, a nie rozmawiać z panią premier, która posiada całość wiedzy na ten temat - tłumaczył Trzaskowski.

Kto wie więcej?

Krzysztof Szczerski obił piłeczkę i podkreślił, że spotkanie, w którym będzie dziś uczestniczyć premier Ewa Kopacz, nie dotyczy kwestii rozmieszczenia imigrantów, bo te decyzje zostały podjęte wczoraj. Jak mówił, to są dwa różne posiedzenia. - To, co się działo wczoraj, jest zamknięte i zdecydowane. Tę odpowiedzialność realizuje pani minister Piotrowska, czym innym dzisiaj jest posiedzenie, w którym uczestniczy pani Kopacz i nie ma powodu, żeby te dwie rzeczy łączyć. Tak wczoraj powiedział rząd, więc rozumiemy logikę rządu, że pani minister Piotrowska wzięła odpowiedzialność za tę decyzję - mówił Szczerski.

Prezydencki minister zadeklarował, że jeśli minister Teresa Piotrowska wyznaczy inny termin spotkania, to Andrzej Duda postara się dostosować swój kalendarz. Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent ogłosi swoje stanowisko w sprawie wyniku spotkania unijnych szefów MSW po ewentualnej rozmowie z minister Teresą Piotrowską.

O czym mowa na brukselskim szczycie?

Premier Ewa Kopacz na nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli spotka się z przywódcami krajów członkowskich. Będą oni rozmawiać o szerszej strategii wobec kryzysu migracyjnego. Chodzi m.in. o bezpieczeństwo unijnych granic zewnętrznych, współpracę z krajami bałkańskimi, Turcją i krajami sąsiadującymi z Syrią.