Janusz Piechociński atakuje Antoniego Macierewicza za wywiad, którego polityk PiS udzielił "Dziennikowi Gazecie Prawnej" i portalowi dziennik.pl, w którym mówił, że jeśli PiS wygra wybory, to będzie chciał unieważnić przetarg na śmigłowce Caracal. To jest wybitny polityk. Już wydał wojnę i wygrał ze wschodem, w tej chwili przykłada się do wojny z zachodem. Niech pani go nie obraża - kpił lider PSL.

Reklama

Piechociński zapewniał, że nie można mówić, że Polska będzie tylko montownią śmigłowców. Jego zdaniem, gospodarcza część umowy, dotycząca inwestycji Airbusa w Polsce, jest dopiero negocjowana. Półtora tygodnia temu do Ministerstwa Gospodarki wpłynęły dokumenty, przystąpiliśmy do negocjacji. Jaki będzie ich wynik, zobaczymy - stwierdził.

Lider ludowców jest też przeciw planom PiS zwiększenia armii o 50 tys. ludzi. 50 tysięcy ludzi, razy 12 miesięcy, razy 6 tysięcy brutto na etat, ładnie wyszło?. Plus jeszcze ich dozbrójmy. Ja wolę dozbrajać polską gospodarkę infrastrukturę i naukę. W triadzie demografia - armia - gospodarka najsilniejsi jesteśmy w gospodarce - stwierdził.

Reklama

"Ceny surowców są dramatyczne"

Piechociński zabrał też głos w sprawie polskiego górnictwa. Ceny surowców są dramatyczne. Tonę węgla można sprzedać za ok. 150 złotych, a koszty wydobycia w większości kopalni głębinowych na Górnym Śląsku przekracza, i to dobrze, 250 złotych - wyjaśniał wicepremier. Dlatego też, jak przyznał, najwyższy czas zacząć zamykać nierentowne kopalnie i przesunąć sprzęt i załogę tam, gdzie jeszcze można wydobyć węgiel dobrej jakości.

Jego zdaniem, nie rozumieją tego górniczy związkowcy. Oskarżył organizacje związkowe, że mniej interesuje je ratowanie kopalń i miejsc pracy, a bardziej obalanie rządów i wpływanie na wynik wyborów.

Nie wierzy też, że w razie zmiany władzy, nagle sytuacja w górnictwie zostanie uzdrowiona. Beata Szydło i PiS deklarują, że wszystko będzie miło, ładnie i przyjemnie. Wystarczy postawić krzyżyk przy Beacie Szydło i kopalnia Brzeszcze nie będzie potrzebować kilkuset milionów na odbudowę 520 metrów spalonego chodnika, który da wysokoenergetyczny węgiel- stwierdził.