Dodała, że Platforma Obywatelska forsując ten wybór łamie demokrację i podstawowe zasady państwa prawa. Kandydatka PiS na premiera zaapelowała do koalicji PO-PSL i do wszystkich, "którzy tę koalicję wspierają" o nie posuwanie się do tego kroku.

Reklama

Jeśli macie jeszcze odrobinę odpowiedzialności za państwo i obywateli, to odstąpcie od tej decyzji, która podważy ostatecznie przekonanie obywateli w to, że obecna władza interesuje się problemami Polski, Polaków i stoi na straży demokracji - mówiła kandydatka PiS na premiera.

Jarosław Gowin, przedstawiony dziś przez Beatę Szydło jako kandydat PiS-u na szefa ministerstwa obrony narodowej dodał, że dzisiejszy wybór nowych członków T.K. to zamach na Trybunał Konstytucyjny i drastyczny przejaw psucia państwa. Dodał, że taka decyzja grozi paraliżem jednej z najważniejszych instytucji państwa, jaką jest Trybunał Konstytucyjny.

Jeśli dzisiaj wybierzemy pięciu nowych członków, to wbrew konstytucji tych sędziów będzie nie 15-tu lecz 20-tu. Jeżeli w przyszłości dzisiejsza decyzja Sejmu zostanie zaskarżona, to tych pięciu nowo wybranych sędziów będzie musiało się wyłączyć - powiedział Gowin.

Wybór nowych sędziów T.K. odbędzie się na podstawie znowelizowanej pod koniec maja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. 9-cioletnia kadencja trojga z nich upływa 6 listopada. Dwóch sędziów kończy kadencję na początku grudnia. Nowelizacja przyśpieszyła procedurę wyłaniania sędziów T.K., gdyż istniała obawa, że po wyborach parlamentarnych posłowie nie zdążą z wyborem, co mogłoby na jakiś czas sparaliżować prace Trybunału Konstytucyjnego.

W Sejmie procedura wyboru rozpocznie się około 18.30.