Reklama

W zamian za poparcie w sprawie zmniejszenia zasiłków dla imigrantów, Polska miałaby uzyskać wsparcie Brytyjczyków dla zwiększenia wojsk NATO w Europie Środkowej.

Takie informacje pojawiły się po wywiadzie, jakiego Witold Waszczykowski udzielił agencji Reutersa. Sam minister zapewnił rano w TVP Info, że nie ma zgody na zmniejszenie świadczeń socjalnych dla Polaków mieszkających na Wyspach.

Przede wszystkim minister powinien mieć świadomość, w jak wielu Polaków uderzą te kwestie - mówił dziennikarzom Kierwiński. Dodał, że podobnych propozycji nie powinno składać się w udzielanych mediom wywiadach. Zaznaczył, że o sprawach większej obecności wojsk NATO w naszym kraju powinno się rozmawiać kanałami dyplomatycznymi.

Reklama

Marcin Kierwiński był też pytany o doprecyzowanie słów ministra Waszczykowskiego przez MSZ. W komunikacie prasowym resortu zaznaczono, że Witold Waszczykowski w wywiadzie dla Reutersa dwukrotnie podkreślał, iż Polska jest przeciwna jakiejkolwiek dyskryminacji w kwestii świadczeń dla rodaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jeśli Wielka Brytania zdecydowałaby się na ograniczenie benefitów dla wszystkich mieszkańców, to my nie będziemy protestować, bo wtedy wszystkich traktuje się jednakowo - taką wypowiedź ministra cytuje w komunikacie resort spraw zagranicznych.

Reklama

Jeżeli pan minister musi tłumaczyć się z wywiadów, to nie najlepiej świadczy o jego profesjonalizmie - komentuje Kierwiński. Jak powiedział dwa wywiady - dla "Bilda" i Reutersa - pokazują, że minister za bardzo zachwycił się swoją nową rolą.

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild" Witold Waszczykowski mówił, że nowe władze w Warszawie chcą jedynie wyleczyć kraj z niektórych chorób. Podał przykład mediów, które - jego zdaniem - reprezentują lewicowy koncept polityczny, nie mając nic wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami.