Jak mówił w radiowej Jedynce poseł Platformy Rafał Trzaskowski, jego ugrupowanie będzie odpowiadać, jeśli w naszą stronę zostaną skierowane niesprawiedliwe i wyolbrzymione opinie. W jego opinii, Europejska Partia Ludowa, do której należy PO, będzie reprezentowała wyważony i spokojny głos.

"Podgrzewać atmosferę" mogą liberałowie i socjaliści. Rafał Trzaskowski zapowiedział, że europosłowie Platformy zareagują, gdy pojawią się na przykład argumenty porównujące rządy w Polsce do rządów Władimira Putina w Rosji.

Poseł PO korzystnie ocenił ofensywę dyplomatyczną prezydenta i premier w Brukseli i Strasburgu. Jego zdaniem, dobrze się stało, że wczoraj opinia publiczna usłyszała jeden głos prezydenta Andrzeja Dudy i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, aby nie podgrzewać atmosfery wokół Polski. W jego opinii, to uspokaja atmosferę i pokazuje, że polskie władze poważnie podchodzą do zarzutów Komisji Europejskiej.

Debatę o Polsce poprzedziło poranne spotkanie premier Szydło z szefem Parlamentu Europejskiego, Martinem Schulzem. Szefowa rządu spotka się też z polskimi eurodeputowanymi i premierem Holandii, przewodniczącej w tym półroczu Unii Europejskiej.