Według badania przeprowadzonego dla "Faktu", Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 31,2 proc. poparcia. Na drugim miejscu, już po raz kolejny, znajduje się Nowoczesna Ryszarda Petru, na którą chciałoby głosować 24,4 proc. pytanych. Trzecie miejsce zajęła Platforma Obywatelska z 21,1 proc. głosów. W Sejmie znalazłaby się jeszcze tylko jedno ugrupowanie - Kukiz'15 z 9,5 proc. poparcia.

Reklama

"Fakt" przeliczył poparcie procentowe na liczbę miejsc w parlamencie. Okazuje się, że Nowoczesna i PO - gdyby zawarły koalicję - dysponowałyby 243 mandatami, co daje większość bezwzględną.

O tym, że Platforma Obywatelska powinna brać pod uwagę koalicję z Nowoczesną Ryszarda Petru, mówiła w rozmowie z DGP wiceprzewodnicząca tej partii, Hanna Gronkiewicz-Waltz. O konieczności współpracy obu partii mówił niedawno w TVN24 opozycjonista z czasów PRL, Władysław Frasyniuk. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Z drugiej strony, Ryszard Petru - który zgodnie z analizą "Faktu" miałby szansę na stanowisko premiera - publicznie przyznał, że posłowie PO mieli zakaz podpisywania wniosków składanych przez Nowoczesną.