Zgodnie z programem świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko otrzyma każda rodzina, bez względu na dochody. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Reklama

- Daliśmy PiS-owi szansę na poprawienie ustawy - mówił szef PO Grzegorz Schetyna. Platforma wnosiła między innymi, by 500 złotych przysługiwało na każde dziecko w rodzinie. Schetyna powiedział, że rządowy ma cechy - jak to określił - wyborczego oszustwa. - Powiedzieliśmy "sprawdzam" i sprawdziliśmy: PiS dzieli nie tylko Polaków, dzieli także nasze dzieci - na dzieci lepszego i gorszego sortu - mówił. Dodał, że z programu wykluczono ponad 3 miliony dzieci.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że klub przekaże prezydentowi swój Program 500 Plus. Dokument ma być złożony w kancelarii Andrzeja Dudy jutro. - Jeżeli pan prezydent będzie chciał się z nim zapoznać, szerzej porozmawiać, jesteśmy do tego gotowi - powiedział.

Politycy Platformy zapowiedzieli też, że będą prosić prezydenta, by uchwalonej dziś ustawy nie podpisywał. Posłowie PO wstrzymali się podczas sejmowego głosowania nad Programem 500 Plus.