Na konferencji prasowej o godz. 5.30 premier zapewniała, że plan działania rządu opiera się na tym, czego chcą obywatele. Jego główne punkty to Program 500 Plus, darmowe leki dla seniorów, danie rodzicom możliwości wyboru, kiedy posłać dzieci do szkoły i podniesienie stawki godzinowej.

Reklama

Beata Szydło oświadczyła, że wszystkie te projekty zostały rozpoczęte, a niektóre już zrealizowano. Ustawa o programie Rodzina 500 Plus została już uchwalona i podpisana przez prezydenta. Ustawa dotycząca 6-latków weszła już w życie, podobnie jak ustawa o podatku bankowym. Prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. Pracują nad nim komisje. Trwają konsultacje społeczne nad obniżeniem podatku CIT, zakończyły się natomiast konsultacje nad podniesieniem stawki godzinowej do 12 złotych. - Prowadzone są też prace nad ustawą o tak zwanym podatku od hipermarketów - wyliczała Beata Szydło.

Premier mówiła, że zaprosiła do współpracy opozycję, gdyż chce, aby różne ugrupowania polityczne pracowały nad sprawami najważniejszymi dla Polaków. Opozycje jednak odrzuciła tę propozycję - dodała - i nie dała rządowi stu dni spokojnej pracy. Beata Szydło oświadczyła, że opozycja ma do wyboru iść albo razem z koalicją rządzącą albo zostać tam, gdzie jest i - jak się wyraziła - nie marudzić.

Szefowa rządu przyznała, że jej gabinet popełnił błędy. Jako przykład podała prace nad podatkiem od hipermarketów. - Rząd jednak słucha Polaków i wyciąga wnioski z błędów - powiedziała premier dodając, że projekt ustawy został zmieniony i trwają nad nim konsultacje.

Reklama

Szefowa rządu wyjaśniła, że podatek ten miał dawać wpływy do budżetu, ale też wspierać polskie sklepy. Pierwsza wersja projektu ustawy nie do końca spełniała te oczekiwania, gdyż polskie firmy również miały zostać obciążone podatkiem. Organizacje handlowców zwróciły się o zmianę tych założeń i rząd przygotował wariant z wyższą kwotą wolną od podatku. W przyszłym tygodniu projekt ma być skierowany do konsultacji rządowych.

Premier podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić zmiany w górnictwie. Przyznała, że sytuacja w tej branży nie jest prosta, ale w energetyce nie ma alternatywy dla węgla. Beata Szydło dodała, że w ciągu kilku miesięcy powinna powstać Polska Grupa Górnicza.

Reklama

Premier podziękowała wszystkim ministrom za pracę w ciągu stu dni rządu. Zapowiedziała, że rząd będzie dalej wykonywał swój program, prowadził "dobrą zmianę".

Beata Szydło wyjaśniła, że zwołała konferencję prasową na godz. 5.30, aby zdążyć na kolejne spotkania, zaplanowane w ciągu dnia.

PAP / Radek Pietruszka
PAP / Radek Pietruszka
PAP / Radek Pietruszka