Politycy spotkali się w okręgu, w którym za tydzień odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Poseł Jacek Sasin przekonywał jednak przed rozmowami, że dyskusja nie będzie poświęcona wyłącznie wyborom. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o spotkanie i rozmowy z mieszkańcami tej części województwa podlaskiego.

Reklama

- Przypomnę, że w 2007 roku, kiedy do władzy doszły PO i PSL, to jedną z pierwszych decyzji było pozbawienie Polski wschodniej wielu inwestycji, które zaplanował rząd Jarosława Kaczyńskiego - dodał Jacek Sasin.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan podkreślił z kolei, że parlamentarzyści PiS chcą cały czas być blisko społeczeństwa, nawet mimo początku kadencji. Polityk przypomniał, że dwa tygodnie temu odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu w Suwałkach.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński zapowiedział, że podczas posiedzenia podjęte zostaną uchwały istotne dla regionu.

W posiedzenie klubu parlamentarnego PiS bierze udział kandydatka Prawa i Sprawiedliwości na senatora w okręgu łomżyńsko-suwalskim Anna Maria Anders. Wybory uzupełniające odbędą się tam 6 marca.

PiS obiecuje inwestycje infrastrukturalne na Podlasiu

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadzieli bardziej dynamiczny rozwój Polski wschodniej i inwestycje infrastrukturalne na Podlasiu. Na konferencji prasowej po wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS w Łomży kandydatka tej partii na senatora Anna Maria Anders powiedziała, że podstawą rozwoju regionu musi być infrastruktura.

Wśród niezbędnych inwestycji kandydatka PiS wymieniła drogę Via Baltica, trasę kolejową Rail Baltica oraz - ewentualnie w przyszłości - pociąg z Łomży do Warszawy. - Musi być lepsza infrastruktura, bo firmy zagraniczne nie będą chciałby inwestycji w regionie, do którego nie mogą dojechać - powiedziała Anna Maria Anders.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit powiedział, że spójność komunikacyjna jest jednym z głównych wyzwań rządu Prawa i Sprawiedliwości, a zaniedbany przez wiele lat obszar Polski wschodniej wymaga odważnych decyzji. Zadeklarował, że rząd Beaty Szydło takie decyzje będzie podejmował.

- Będziemy podejmowali decyzje dotyczące budowy Via Baltica, obwodnicy Łomży i innych dróg, które w północno-wschodniej części Polski były przez wiele lat zaniedbywane i wymagają zainteresowania i wsparcia - stwierdził Jerzy Szmit.

Reklama

Na klubie PiS o planie Morawieckiego

Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego też był jednym z tematów wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego PiS w Łomży. Poinformował o tym na briefingu po posiedzeniu klubu szef podlaskiego PiS, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który ocenił, że jest to program dobry nie tylko dla Podlasia, ale i całej Polski.

Podczas dzisiejszego posiedzenia - jak mówił minister Jurgiel - na przykładzie Podlasia przedstawiciele rządu mogli pokazać, jakie są jego zalety. Wymienił wśród nich budowę infrastruktury i powrót do koncepcji zrównoważonego rozwoju dzięki której w ciągu 15 lat ma być wyrównany poziom życia między Polską a Unią Europejską, a także między obszarami wiejskimi a miastami.

Krzysztof Jurgiel powiedział, że parlamentarzyści PiS dyskutowali również o opracowywanym Pakcie dla wsi, który wpisuje się w koncepcję rozwoju autorstwa wicepremiera Morawieckiego. Przykładem takich działań, zdaniem ministra rolnictwa, może być lokalizacja przedsiębiorstwa czy ich oddziałów w powiatach, otwarcie lokalnych rynków rolnych i wzmocnienie przetwórstwa rolno-spożywczego.

Posiedzenie klubu PiS w Łomży poprzedziły spotkania parlamentarzystów i członków rządu z mieszkańcami miasta oraz okolicznych miejscowości. Politycy PiS prezentowali swoje dotychczasowe działania oraz plany, a także popierali Annę Marię Anders, kandydatkę tej partii w uzupełniających wyborach do Senatu.

Uzupełniające wybory do Senatu odbędą się w okręgu numer 59. Obok Anny Marii Anders o mandat senatorski ubiegają się: Mieczysław Bagiński z PSL, Szczepan Barszczewski z partii KORWiN, Andrzej Chmielewski z Samoobrony oraz dwaj niezależni kandydaci startujący z własnych komitetów: Sławomir Gromadzki i Jerzy Ząbkiewicz.
Głosowanie - 6 marca.