Jak dodał prezydencki minister, strona polska nigdy nie zabiegała o spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA, Barackiem Obamą "w rozumieniu wizyty dwustronnej". - Nie zapowiadaliśmy, że takie spotkanie jest obowiązkiem obu prezydentów. Szczególnie, że nie jest to wizyta dwustronna – podkreślił w Polskim Radiu Szczerski.

Reklama

Zapowiedział również, że prezydenta Duda najpewniej będzie jednak rozmawiał z Barackiem Obamą podczas nadchodzącej wizyty w USA. – Szczyt Nuklearny w Waszyngtonie stawia możliwość rozmów między przywódcami państw. I taka rozmowa oczywiście się odbędzie, jest chociażby spotkanie w ramach kolacji, którą prezydent USA wydaje w Białym Domu dla wszystkich głów państw. Tam rozmowy prowadzą wszyscy ze wszystkimi – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda udaje się we wtorek z wizytą do stolicy USA na Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego. Prezydencki minister poinformował, że wizyta Andrzeja Duda w Waszyngtonie ma dwa podstawowe cele. Pierwszy – mówił - to uczestnictwo w spotkaniu kilkudziesięciu przywódców państw świata i rozmowa o bezpieczeństwie nuklearnym w wymiarze wojskowym i cywilnym. - Drugi cel dotyczy kwestii polskich. Prezydent będzie spotykał się z wpływowymi waszyngtońskimi środowiskami i przedstawiał polski punkt widzenia na sprawy bezpieczeństwa międzynarodowego i mówił o naszych oczekiwaniach wobec szczytu NATO w Warszawie – powiedział Szczerski.

Prezydent rozpocznie swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych od spotkania z ekspertami i środowiskami uniwersyteckimi w The National Press Club organizowanego przez The Center for European Policy Analysis i The Atlantic Council. - To będzie duża prezentacja polskiego stanowiska dla elit waszyngtońskich w zakresie tego, jak Polska postrzega dzisiaj kwestie geopolityki – mówił Szczerski.

Jak poinformował, prezydent spotka się też w The German Marshall Fund z mediami amerykańskimi. - To będzie bardzo wyselekcjonowana grupa ludzi zajmujących się sprawami międzynarodowymi w głównych mediach amerykańskich – powiedział prezydencki minister.
Następnie około godz. 19 polskiego czasu planowane jest spotkanie prezydenta z polskimi mediami. W środę Andrzej Duda spotka się też kilkukrotnie z przedstawicielami środowisk polonijnych.

W czwartek prezydent zwiedzi Bibliotekę Kongresu USA i zapoznana się z kolekcją "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" z 1926 r. Po południu lokalnego czasu Andrzej Duda złoży wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Lafayette Park.

W piątek prezydent będzie uczestniczył w Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego. Na marginesie szczytu planowane są dwustronne spotkania polskiego prezydenta z prezydentami Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, Gruzji Giorgim Margwelaszwilim oraz Ukrainy Petrem Poroszenką.