Byłem bardzo zaskoczony. Moje przekonania były takie, że zostały podjęte poważne rozmowy, niejawne, pomiędzy poważnymi ludźmi, których celem jest zakończenie tego sporu: zaprzysiężeniem trzech sędziów i opublikowaniem wyroku z 9 marca i wszystkich kolejnych wyroków - powiedział Andrzej Rzepliński dla "Faktów” TVN i TVN24.

Reklama

Rzepliński powiedział m.in., że sprawa wojny hybrydowej o TK jest powszechnie znana na całym świecie wśród sędziów i prezesów sądów konstytucyjnych.

Dla sędziów amerykańskich, to co się dzieje w Polsce to jest inny świat - mówił.

Prezes TK zadeklarował, że dalej będzie dążył do kompromisu, który musi polegać na przywróceniu mocy konstytucji.

To będzie zwycięstwo wszystkich. Trzeba zacząć od tego co jest najprostsze i niewiele będzie kosztowało. Możliwe jest rozwiązanie, w którym nikt nie przegrywa, nikt nie wygrywa - załatwiamy tę sprawę i ruszamy do przodu - dodał Rzepliński.

Kosztuje nas każdy dzień zwłoki, także gospodarczo. Dlatego też dziwi mnie zaostrzenie stanowiska rządu w tej sprawie. Polska będąca częścią świata zachodniego, nie wiadomo dlaczego, chce od niego odpłynąć - stwierdził Rzepliński.

W moich oczach szansa na kompromis wokół TK maleje, ale nie wygasła. Ciągle traktuję to jako proces polityczny, który musi mieć swój koniec - mówił Andrzej Rzepliński.

WIDEO. A. Rzepliński: Polska była jak latarnia morska, teraz latarnia gaśnie. Dalej będę dążył do kompromisu