Minister spraw zagranicznych podkreślił w piątek w TVP Info, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie wymagało zmian w dokumentach traktatowych - zastrzegł minister spraw zagranicznych. - To będzie podstawą również do dyskusji o nowym traktacie - dodał w czasie rozmowy w TVP Info. Podkreślił, że może być także podstawą do zastanowienia się, jak "traktaty uzupełnić, jak naprawić i co naprawić".

Reklama

My już proponujemy. Dziś słyszałem polityków, panią premier, która zdecydowała, że już na najbliższych posiedzeniach rządu będziemy pierwsze propozycje przedstawiać. Nawet wstępnie się umówiliśmy, że tak jak przedstawialiśmy niedawno program 500 Plus, Mieszkanie Plus, to być może w takiej roboczej formie zaczniemy przedstawiać koncepcję Europa Plus, czyli Europa poprawiona, Europa zmodyfikowana - poinformował Waszczykowski.

Myślę że jest takie oczekiwanie od wielu obywateli, przede wszystkim polskich, ale również w Europie, aby przedstawić nową, funkcjonalniejszą koncepcję suwerennych państw w silnej, zjednoczonej Europie - zaznaczył minister.

Według niego prawdopodobnie trzeba inaczej ustawić relację między europarlamentem i parlamentami narodowymi. Szef MSZ uważa, że trzeba się zastanowić nad funkcjonowaniem Komisji Europejskiej, która - jak zaznaczył - nie pochodzi z wyborów powszechnych, demokratycznych, ale jest tworem wynikającym z pewnych przetargów politycznych między państwami.

Trzeba się zastanowić nad mechanizmem podejmowania decyzji w UE, czy ten mechanizm zaproponowany: głosowanie kwalifikowaną większością jest słuszny, być może trzeba opracować obszary, w których należy poszukiwać większego poparcia dla decyzji podejmowanych przez Unię - podkreślił szef MSZ.

Premier Beata Szydło wyraziła nadzieję, że przyszłotygodniowy szczyt UE w sprawie Brexitu stanie się rozmową o konkretnych działaniach, które powinny być podjęte.

Zaproponujemy reformy, które w naszej opinii są konieczne do przeprowadzenia w UE po to, żeby UE stawała się silniejsza, żeby się rozwijała i przede wszystkim, żeby była UE, która jednoczy 27 państw członkowskich, która myśli o dalszym rozwoju i o tym, jak się umacniać - poinformowała premier.

Reklama

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że potrzebny jest nowy traktat europejski. - Należy dokonać reformy Unii Europejskiej, to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii - ocenił.

W czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii 51,9 proc. głosujących opowiedziało się za wyjściem ich kraju z Unii Europejskiej. Frekwencja w referendum wyniosła 72,2 proc.

>>>Pracujesz lub masz firmę w Wielkiej Brytanii. Sprawdź,co Cię czeka!